Ako na bublinky v živici

Hoci sa bubliny v živici niekedy vytvárajú zámerne ako dekoratívny prvok, častejšie sa považujú za nežiaduce. Ako dosiahnuť, aby váš konečný výrobok neobsahoval bubliny?

Najčastejšie odporúčanie, ktoré dostanete, je zaobstarať si vákuovú nádobu, v ktorej vákuum odstráni všetky bubliny, ktoré sa nachádzajú v živici, ktorú ste namiešali. Ak však nemáte vlastnú dielňu a niekoľko tisíc eur nazvyš, potom pre vás vákuová pumpa pravdepodobne neprichádza do úvahy.

Ako si teda môžete pomôcť, aby bol výsledný výrobok čo najmenej bublinkový?

V prvom rade majte na pamäti, že pri miešaní zložiek A a B sa do živice primiešavajú bubliny. Živicu musíte miešať pomaly a plynulo a snažiť sa ich vmiešať čo najmenej. Čím je živica hustejšia a čím rýchlejšie tuhne, tým viac bublín sa v nej udrží. Živice, ktoré vytvrdzujú dlhší čas v priebehu niekoľkých dní a ktoré sú zároveň veľmi tekuté, lepšie vylučujú bubliny, a to od začiatku ich vytvrdzovania až po fázu gélovania. Vo forme je stále veľká šanca, že bublinky zmiznú samé.

Triky na odstránenie bublín, ktoré sami používame:

1) Nalievate živicu na porézny podklad?

Potom si dajte pozor - môžu sa z nej uvoľniť (a takmer určite sa uvoľnia) malé vzduchové bublinky. Pórovitý podklad vždy dôsledne podkladajte, a to buď penetrácií, alebo priamo tenkou vrstvou živice. V závislosti od pórovitosti podkladu možno budete chcieť naniesť viac ako jednu vrstvu. Výhodou povrchovej penetrácie je, že sa vsiakne do povrchu materiálu a čiastočne ho zvnútra spevní, čím sa stane kompatibilnejším s následne naliatou živicou.

 

2) Po zmiešaní nechajte pohár so zmiešanou živicou chvíľu odstáť.

Živica sa v tégliku zvyčajne nachádza vo vyššom stĺpci, ako je určené, čo urýchli vytvrdzovanie. Tu je dôležité dbať na to, aby sa živica príliš nezahriala a nespôsobila exotermickú reakciu. Dávajte pozor na téglik. Zahrieva sa? Prudko vlejte živicu do foriem. Nikdy nedovoľte, aby sa živica v tégliku zohriala. Kým sa živica začne zohrievať, mala by pri ležaní vytiahnuť na povrch aspoň väčšinu bublín, z ktorých ich môžete odstrániť rýchlym pohybom zapaľovača alebo postriekaním liehovým sprejom.

3) Pred odliatím môžete nádobu so zložkou A na určitý čas vložiť do teplej vody, približne na 15-20 minút.

Vďaka teplu bude tekutejšia a pri miešaní sa v nej bude držať menej bubliniek. POZOR - tento postup výrazne znižuje spracovateľnosť živice, po premiešaní treba živicu okamžite vypustiť a nenechávať ju stáť v pohári. Ak ste začiatočník a nemáte živicu úplne v ruke, odporúčame spoľahnúť sa na opatrné miešanie.

4) Ďalšou možnosťou je zohriať už zmiešanú živicu v teplom kúpeli, pomaly ju premiešať, nechať chvíľu odstáť a vyniesť bublinky na povrch.

Tento postup však odporúčame len skúseným odlievačom, pretože tu sa budete pohybovať na veľmi tenkej hranici s exotermickou reakciou (rýchle zahrievanie a vytvrdzovanie živice, pozri odkaz na článok vyššie).

Aký trik použijeme na sledovanie teploty, ak nemáme bezkontaktný teplomer na sledovanie teploty? V okamihu, keď ho použijeme, máme približne ¾ pohára ponoreného v teplom vodnom kúpeli a ¼ držíme nad hladinou. Nielenže sa tak lepšie vyhneme tomu, aby sa voda dostala dovnútra a znehodnotila živicu, ale môžeme tiež držať prst na zvyšnej ¼ a hmatom skontrolovať, či sa živica príliš zohrieva.

5) Do živice môžete nastriekať 1-2 streknutia liehu v spreji a premiešať (1-2 streknutia na 100 gramov zmiešanej hmoty).

Alkohol pomôže odstrániť bublinky a alkoholové pigmenty tiež pomáhajú. Neodporúčame to s alkoholom v živici preháňať. Ak ho dáte príliš veľa, živica zle stvrdne a výrobok bude gumový.

6) Vieme, že sme to spomínali na začiatku článku, ale opäť radšej pripomíname, aby ste miešali opatrne.

Živica nemá v sebe bublinky, to naše ruky ich tam dostanú. Snažme sa ich teda nemiešať toľko, aby sme sa s nimi potom museli vysporiadať.

VIDEO: Odstraňovanie bubliniek zo živice