Ako vyrobiť mydlo doma? Návod na výrobu mydiel

Mydlo je jedným zo základných produktov, ktoré denne používame. A často si možno ani neuvedomujeme, aké jednoduché je si vlastné mydlo vyrobiť. Vlastná výroba mydla doma je stále populárnejšia. Nielenže vám to umožní mať kontrolu nad tým, čo presne obsahuje vaše mydlo, ale taktiež môžete vytvárať vlastné vône a designy, ktoré vám vyhovujú.

Pokiaľ ste niekedy uvažovali o výrobe mydla doma, ale nevedeli ste, kde začať, máme pre vás kompletného sprievodcu výrobou. V tomto článku sa dozviete, ako ľahko a bezpečne vyrobiť mydlo vo svojom vlastnom dome. Od základných surovín a náčinia, ktoré budete potrebovať, po postup krok za krokom vám ukážeme, ako vytvoriť krásne mydlo, ktoré budete radi používať každý deň.

 

Čo budete potrebovať na výrobu mydiel?

Postup na výrobu mydiel

  1. Mydlovú hmotu nakrájajte na kocky alebo iné menšie kúsky o veľkosti 1-3 cm



  2. Nakrájanú hmotu roztavte vo vodnom kúpeli pri 65 – 70 ˚C alebo v mikrovlnnej rúre (50 – 70% maximálneho výkonu). Neprekračujte teplotu 75 ˚C, vyvarujte sa vareniu hmoty.
  3. Hmotu nemusíte miešať. Pri miešaní sa môžu tvoriť bublinky, ktoré sú vo výslednom produkte nežiaduce.
  4. Hmotu môžete v prípade potreby udržiavať roztavenú pri 65 ˚C.
  5. Do roztavenej hmoty pridajte prísady ako farbivá, vône, bylinky, iné prímesi (oleje, morskú soľ) alebo dekorácie (kávové zrná, sušené plátky citrusov, kamienky a mušličky). Myslite pri tom aj na praktickosť, pokiaľ nevyrábate dekoračné mydlo. Pozor na pridané množstvo. Pri výrobe mydiel platí pravidlo, že menej je viac. Ak použijete prísad alebo dekorácií moc, mydlo vám nemusí stuhnúť.
  6. Farbivá vždy vyzerajú inak v závislosti na tom, či ich dáte do transparentnej alebo bielej mydlovej hmoty.
  7. Hmotu nalejte do foriem. Dekorácie môžete umiestniť aj v tejto chvíli, keď máte roztavenú hmotu naliatu do foriem.
  8. Povrch odliateho mydla niekoľkokrát postriekajte alkoholom v spreji, ktorý okamžite odstráni povrchové bublinky.
  9. Mydlo nechajte stuhnúť pri izbovej teplote. Tuhnutie sa nesnažte urýchliť napríklad vložením do chladničky. Tým by mydlo mohlo prísť o niektoré významné zložky.
  10. Každa mydlová hmota tuhne inú dobu a záleží aj na tom, na akú teplotu ste ju roztavili. Tuhnutie tak môže trvať od 45 minút do cca 1 hodiny. Pred vybratím z formy opatrne siahnite na povrch, alebo zľahka stlačte okraje. Pokiaľ je mydlo tvrdé, môžete ho vybrať z formy.

Tipy na výrobu a skladovanie

  • Čo ak nemáte teplomer a chcete hmotu taviť vo vodnom kúpeli? Pokiaľ nemáte teplomer, tak správnu teplotu dosiahnete zhruba vo chvíli, keď sa vo vode objavia bublinky, ale ešte sa nevarí.
  • Pokiaľ necháte mydlo ešte 1-2 týždne odležať na suchom mieste pri izbovej teplote, bude potom pevnejšia.
  • Pokiaľ potrebujete mydlo uhladiť, nahrejte si v pare nožík a plochú čepele mydlo zarovnajte.
  • Mydlá skladujte pri izbovej teplote na mieste, kde nie je ani príliš teplo, ani vlhko. Ak vyrábate mydlo ako darček, zabaľte ho do papiera, textílie (najlepšie bavlna), do organzového vrecka, po odležaní môžete aj do celofánu.

Tip od Resin Štúdia

Mydlový základ aj mydlo vyrobené z tohto mydlového základu skladujte zabalené, aby nestratilo váhu odparovaním vody.

VIDEO: Návod na výrobu mydiel pre začiatočníkov