Formy na epoxidovú živicu

Epoxidová živica nepriľne len k niekoľkým materiálom, preto je dôležité, akú hotovú formu alebo materiál na výrobu formy zvolíme. Formy pre epoxidovú živicu sme pre vás prehľadne uviedli do troch kategórií:

Formy zo silikónu

Najbežnejšie používané hotové formy sú tie zo silikónu. U nás na e-shope nájdete rôzne druhy foriem, vybrať si z nich môžete tu.

Formy nemajú dátum spotreby, ale mali by byť považované za spotrebný materiál. Bez ohľadu na to, ako veľmi kvalitný silikón je, živica rozleptáva povrch formy a tá sa časom „spáli“. Povrch formy zmatnie a výrobky z takýchto foriem sú potom tiež matné. Nie sú už lesklé tak, ako je to pre živicu typické. Lesk foriem potom bohužiaľ nejde navrátiť späť, ale nevyhadzujte také formy. Možno sa vám budú ešte hodiť v prípade, že budete potrebovať matný odliatok.

Spálenie formy živicou je prirodzené poškodenie, ale forma sa často opotrebuje aj v dôsledku mechanického vplyvu. Preto pri aranžovaní dekorácií do formy buďte opatrní pri používaní pinzety a špáradla. Dôrazne neodporúčame formy rozťahovať alebo stláčať. Pokiaľ silikón príliš natiahnete, neroztrhne sa, ale objaví sa na ňom poškodenie. Forma sa bohužiaľ už nevráti do pôvodného stavu a deformácie pôjde vidieť aj na odliatku zo živice.

Pri správnom používaní si forma zachováva svoje pôvodné vlastnosti aj po opakovanom použití. Naše osobné skúsenosti a spätná väzba od zákazníkov však ukazujú, že nemožno očakávať, že formu použijeme v pôvodných kvalitách viac ako 8-10 krát.

Na prácu so silikónovou formou nie je potrebné použiť separátor.

Chcete vlastnú formu špeciálneho tvaru? vyrobiť si ju môžete zo silikónu s pomocou nášho video návodu.

 

Formy z polypropylénu (PP)

Polypropylén je ďalší materiál, ku ktorému živica nepriľne. Patrí však medzi drahší materiál a je tak vhodný na výrobu formy, ktorú budeme používať veľmi často.

Na prácu s polypropylénovou formou nie je potrebné použiť separátor.

Formy z kovu a dreva

Ako formu môžete použiť prakticky akýkoľvek materiál, je ale dôležité, aby bola forma aspoň trochu pohyblivá a umožnila vybratie výrobku, a taktiež je nutné použiť separátor. Bez separátora sa epoxidová živica k forme prilepí a odliatok nepôjde vybrať.

V prípade formy z kovu použite tekutý separátor av prípade formy z dreva polypropylénovú pásku (PP).

U vlastnoručne vyrobených foriem je absolútne dôležité, aby boli dobre vysilikonované, utesnené lepidlom z tavnej pištole, prípadne vytmelené akrylovým tmelom a nemali najmenšiu dierku. Ich utesnenie nesmie byť vyhotovené z materiálov náchylných na rozleptanie či presiaknutie. Po odliatí sa môže všetko zdať prvých pár hodín v poriadku, potom sa ale môže ukázať, že je predsa len tesnenie v niektorom mieste nedokonalé a všetky živice tak môžu vytiecť.

Pokiaľ sa rozhodnete pre výrobu formy z dreva, nezabudnite jej povrch najskôr zbrúsiť, aby k nej dokonale priľnula separačná páska.