Chystáte sa ozdobiť epoxidovou živicou krabičku, tácku alebo iný polotovar z dreva? Pozrieme sa na tvorbu takého výrobku krok za krokom.
1. Prezrite si drevený polotovar, či má nejaké nedokonalosti, zabrúste vyčnievajúce rozstrapkané vlákna a prípadne triesky. Pokiaľ chcete skosiť hrany alebo vybrúsiť tvary do dreveného polotovaru, teraz je tá správna chvíľa.
2. Zbavte polotovar nečistôt, dôkladne ho očistite od prachu.
3. Podlepte všetky spoje PVC maskovacou páskou, ktorú si u nás môžete zaobstarať tu. Pokiaľ zdobíte veko krabičky, nezabudnite na podlepenie zvnútra a fóliou zakryte všetky časti polotovaru, ktoré nebudú zdobené. Často je ťažké ustrážiť stekanie, alebo zatúlanú kvapku živice, ktorá vám odkvapne z miešacieho téglika.
4. Starostlivo oblepte okraje. Nie je nutné robiť tzv. vaňu, teda páska by nemala presahovať nad okraj odlievaného miesta. Pokiaľ použijete adekvátne množstvo živice, nemusíte ani riešiť jej stekanie. Pokiaľ sa rozhodnete urobiť z pásky vaňu, tak počítajte s tým, že sa páska prispôsobí tlaku živice a zvlní sa. Po zatvrdnutí by ste tak museli okraje ešte brúsiť a rovnať.
5. Na zabránenie uvoľňovaniu vzduchových bubliniek z dreva naneste na požadovanú plochu penetračný náter. Penetráciu na živicu u nás zoženiete tu.
6. Po dostatočnom zaschnutí penetračného náteru si pripravte všetko potrebné na odlievanie a namiešajte živicu. Živica nie je potrebné veľké množstvo. Napríklad na krabičku na čaje bude bohato stačiť cca 40 gramov namiešanej epoxidovej živice.
7. Živicu nenalievajte ku krajom, ale do krajov ju opatrne rozotrite tak, aby nestekala. Samozrejme, ak je vaším cieľom mať opuchnuté okraje neoblepujte ich a nalievajte podľa potreby.
8. Pokiaľ máte preliatky cez maskovaciu pásku, odstraňujte ju tesne pred vytvrdnutím živice, alebo po jej úplnom vytvrdnutí veľmi opatrne. Pokiaľ sa pásku nedarí ľahko odstrániť vďaka preliatej živici, nahrejte dané miesto pomocou fénu alebo teplovzdušnej pištole. Tým preliatok zmäkne a pôjde lepšie odstrániť.