Obrazy a morské brehy z krišťálovej živice

Obrazy zo živice sa tešia čím ďalej tým väčšej obľube a stali sa samostatnou disciplínou pri tvorení zo živice. Či už plánujete vytvoriť obraz s minerálmi alebo s morským brehom, určite sa vám bude hodiť zopár rád pre toto výnimočné tvorenie.

Čo budete potrebovať na výrobu

Živicu

Farbu alebo metalický prášok do živice

Dekoračný materiál

Spotrebný materiál

Váhu

Postup výroby

1. Na rovný, zakrytý stôl si pripravte MDF dosku, plátno na doske alebo iný povrch, na ktorý chcete obraz vytvoriť. Pomocou lepiacej pásky očistite podklad od prípadného prachu a nečistôt. Povrch vyrovnajte ideálne s pomocou vodováhy. Pokiaľ nebude povrch úplne rovný, bude živica stekať k jednej strane.

2. Namiešajte si potrebné množstvo živice a tvrdidla podľa veľkosti podkladu. Na obrazy aj morské brehy najčastejšie používame živicu Sea&Geode alebo živicu Fluid 2.0. Tieto živice sú husté a lepšie tak držia na mieste, sú určené na detailnejšiu prácu. So živicou Sea&Geode tvoríme morskú penu na brehoch mora.

3. Živicu vždy miešame podľa miešacieho pomeru uvedeného na jej balení a obe zložky odvažujeme na digitálnej váhe s presnosťou na gram. Nezabudnite si počas práce so živicou chrániť kožu, oči a dýchacie cesty pred kontaktom so živicou alebo jej výparmi. Obe zložky dôkladne miešajte od dna a stierajte ich zo strán téglika (cca 3-4 minúty), potom prelejte namiešanú živicu do nového téglika a miešanie zopakujte. Eliminujete tak zle rozmiešané miesta, ktoré by nemuseli správne vytvrdnúť.

4. Živicu si rozdeľte do niekoľkých téglikov podľa vašich potrieb a zafarbite ju, alebo pridajte trblietky. So spracovaním neotáľajte - živica je v tégliku vo vyššom stĺpci, než je odporúčaná maximálna výška odlievania, a preto živica pracuje rýchlejšie a mohla by v tégliku rýchlo vytvrdnúť.

Farby použite iba niekoľko kvapiek, sypké farby zhruba v množstve ako dve hráškové guličky. Na morskú penu používame prášok Wave effect.

Farby pridávajte a miešajte postupne, kým nedosiahnete požadovaný odtieň. Veľké množstvo farby by mohlo negatívne ovplyvniť vlastnosti živice, maximálne odporúčané množstvo farby v zmiešanej živici sú cca 2%.

5. Namiešanú a zafarbenú živicu aplikujte na zvolený podklad. Možností pre aplikáciu je mnoho a záleží na vašej fantázii. Do obrazov môžete umiestniť rôzne kamienky a sklenené črepy.

6. A ako na morskú penu? Na túto tému sme pre vás vytvorili video, ktoré všetko vysvetlí oveľa lepšie ako akýkoľvek popis. Video nájdete tu.

Tip od Resin Štúdia

Na vytvorenie naozaj tenkých a rovnomerných čiar z zafarbenej živice použite silný zips vrecko. Zafarbenú živicu Sea&Geode do neho nalejte, odstrihnite malý rožok a živicu z neho vytláčajte.

7. Po odliatí živice odstráňte povrchové bublinky pomocou zapaľovača. Oheň nikdy nedržte nad živicou príliš dlho, iba s ním nad bublinkami prejdite. Ak by ste oheň držali príliš dlho na povrchu formy, živica by sa mohla pripiecť k forme a tým by ste formu aj výrobok poškodili.

8. Výrobok zakryte tak, aby doň nepadal prach a nechajte ho vytvrdnúť.

9. Obraz dozdobte metalickými fixami alebo kovovými farbami z našej ponuky.

Neviete si rady, alebo chcete o práci so živicou zistiť viac?

Navštívte nás v našej sekcii Rady a tipy, kde sa dočítate všetko potrebné pre prácu so živicou!