Ako zafarbiť sušené kvety do živice

Pokiaľ vás zaujíma, ako vrátiť sušeným kvetom ich pôvodnú farbu, sýtosť ich prirodzených odtieňov, či hodláte farbením týchto kvetov podčiarknuť ich nádheru, potom je tento článok určený práve vám.

Ponúkneme vám tu niekoľko tipov, ako zafarbiť sušené kvety do živice. Jednou z možností je použitie chlórovej vody, kedy na 1 kg chlórového vápna, použijeme 2 litre vody. Do tohto roztoku ponoríme na niekoľko minút suché rastliny, ktoré následne opláchneme vodou a usušíme. Na farbenie potom môžeme použiť napríklad liehové moridlá, určené na drevo v pomere 1:1, alebo farebné roztoky. Sušené kvety môžeme buď máčať, alebo potierať štetcom. Pokiaľ zvolíme techniku ponorenia do roztoku s farbou, čo je používanejší spôsob, potom je potrebné po ponorení do farbiaceho roztoku nechať odkvapkať prebytočnú farbiacu tekutinu, kvety opláchnuť vodou a usušiť.

Ďalším variantom, ktorý je možné použiť sú rôzne farebné spreje na sušené kvety. Táto metóda je vhodná skôr na farbenie menšieho množstva kvetov, hlavne z dôvodu vyšších cien týchto sprejov. Tento spôsob farbenia sa prevažne vykonáva až počas viazačskej práce. Sprejov, určených na farbenie rastlín, sa na slovenskom trhu nachádza nepreberné množstvo, a rozhodne ich z čoho vyberať. Tu je ešte potrebné upozorniť, že pri práci so sprejom je lepšie používať ochranné rukavice av miestnosti, kde takto pracujete, dôkladne vetrať.

Vo väčšine prípadov sa rastliny farbia až potom, keď sa usušia. Niektoré rastliny sa však v suchom stave farbia veľmi ťažko, a je v tom prípade lepšie, farbiť ich čerstvé.

Farbiaci kúpeľ sa vykonáva podľa jednotlivých druhov sušených kvetov, a to buď za tepla, alebo za studena. Pre príklad – slamienky veľmi dobre znášajú teplý kúpeľ; oproti tomu smilky vyššej teploty znášajú zle. Podľa rôznych typov farieb je možné farbiace kúpele používať opakovane, alebo ich dokonca skladovať.

Je potrebné spomenúť, že skôr či neskôr sa môže prejaviť nestálosť farieb. Uvádza sa, že niektoré farby sa môžu vymývať na daždi, čím môže dôjsť dokonca aj k poškodeniu podkladu aranžovaných kvetín. Takou farbou môže byť napríklad farba pečiatková.

Na kvetoch či rastlinách s voskovým povrchom drží farba veľmi zle, a je teda nutné pred farbením ošetriť farbený materiál roztokom zmáčadla. Prakticky sa jedná o akýkoľvek prípravok na umývanie riadu, obsahujúci čistiace saponáty.

Na prípravu farbiaceho roztoku sa používajú najmä tieto farby:

 

  • Balakrylové farby


Riedi sa s vodou v pomere 1: 15. Pokiaľ potrebujeme získať sýtejší odtieň, je možné rastliny či kvety ponoriť do farby opakovane. Jednotlivé farby sa môžu vzájomne miešať, čím je možné získať požadovaný odtieň. Farby sú bežne dostupné buď v drogériách, alebo v predajniach Farby a laky.

 

  • Anilínové farby


Tu sa kúpeľ na farbenie vytvorí zmiešaním 100 gramov anilínovej farby s 5 litrami vody, 1 polievkovou lyžicou kyseliny octovej a 1 polievkovou lyžicou cukru. Počas farbenia je potrebné roztok udržať pri vriacej teplote. Tieto farby sú k dostaniu v papiernictve alebo kancelárskych potrebách.

 

  • Pečiatkové farby


Veľkou prednosťou týchto farieb je výborná krycia schopnosť. Naopak nevýhodou tu je veľmi obmedzená farebná škála. Riedi sa s vodou v pomere 1 : 5. Materiál zafarbený týmto spôsobom však nie je vhodný na použitie vo vonkajších priestoroch, pretože napríklad pri daždi dochádza k vymývaniu farieb.

 

  • Tónovacie farby Terno color

Tieto farby sa riedia pomerom 1: 5, podľa požadovaného odtieňa. Farby je možné zaobstarať v drogériách, predajniach Farby a laky, či v rôznych hobby marketoch.

 

  • Farby Flowerpaint


Táto farba sa vyznačuje ekologickou nezávadnosťou a je ju možné používať aj v potravinárstve. Farbiaci kúpeľ musí byť studený, ale rozpúšťanie sa vykonáva naopak v teplej vode. Táto farba sa riedi s vodou, a to v pomere 1:1 až 1:2.

 

  • Ostazinové farbivá


Tieto farby majú veľmi výborné vlastnosti. Základný roztok sa vytvorí zmiešaním 3 gramov práškovej farby, 7 gramov kryštalickej sódy a 1 litra vody. Kúpeľ by mal mať izbovú teplotu. Pokiaľ chceme docieliť svetlejšie odtiene, je možné farbiaci roztok zriediť viac vodou.

 

  • Egacidové či rybacidové farbivá


Prednosťou týchto farbív je možnosť vzájomného miešania, vďaka čomu je možné docieliť zaujímavé odtiene. Farby sa uchytia najlepšie na kvetoch či rastlinách v mierne kyslom prostredí. Z toho dôvodu sa odporúča do roztoku pridať aj trochu octu.

Občas sa môže stať, napríklad vplyvom zlej techniky sušenia, alebo nevhodným skladovaním, že sušené kvety zhnednú. Aj také kvety je možné pomocou farbenia zachrániť.

Zalievanie živých kvetov do živice sa neodporúča. Obsahujú vodu, ktorá živicu poškodí. Sušené kvety do živice sa predávajú už zafarbené, pokiaľ si teda chcete ušetriť prácu s ich farbením, môžete si ich kúpiť v špecializovaných obchodoch pre prácu so živicou.