Rady a tipy, Strana 2

Ako na mramorovanie s NatuResin!

Uchvátili vás najnovšie trendy pri výrobe bytových dekorácií a chcete si ich tiež vyskúšať? Tak to ste tu správne! Mrkneme sa na jednoduché postupy, ako na tieto efekty vyzrieť. V tomto článku sa pozrieme na mramorovanie!

Mramorovanie je jednoducho in!

Je to tak a nie inak, mramorový efekt je stále trendy a bude snáď už navždy. Navyše postup je taký jednoduchý, že za málo práce získate naozaj veľa muziky!

Ideme na to!

Pripravte si pracovnú plochu a všetko, čo budete pri výrobe potrebovať. Čo je potrebné mať pripravené už vieme z nášho článku "Ako pracovať s minerálnou živicou NatuResin?".

Na mramorovanie budeme potrebovať dva tégliky. V jednom tégliku si namiešame všetku hmotu, ktorú budeme potrebovať na vyplnenie silikónovej formy. Do druhého téglika si odlejte namiešanú NatuResin do cca 0,5 cm výšky téglika a tú zafarbite. Budete farbiť klasickou čiernou alebo inou farbou? Fantázii sa medze nekladú.

Množstvo farebnej časti záleží na vás, podľa objemu farebnej časti potom bude výrobok viac či menej prefarbený. Pred zmiešaním farieb odporúčame počkať, kým nebude hmota hustá ako med. Obe farby sa tak menej premiešajú a vytvoria pekné mramorovanie.

Zafarbenú časť nalejte do prvého téglika s neofarbenou NatuResin. My ju nalievame ku kraju a veľmi opatrne. Potom si vezmite špáradlo, špajľu alebo špachtľu a raz alebo dvakrát obe farby zľahka prehrabnite, aby ste ich spojili len veľmi ľahko.

Nalievame do formy

Obe farby máte v jednom tégliku, môžete teda začať odlievať do formy. Nalievame z tej strany téglika, kde sme naliali zafarbenú časť. Pokiaľ budete s kelímkom pohybovať do strán, vytvoríte oblúčiky v mramorovaní. My sme si zvolili nalievanie od zhora nadol.

Formu poklepte zo strán, prípadne s ňou ľahko ťuknite o pracovnú plochu, aby ste sa zbavili bubliniek a nechajte zatvrdnúť. Po vytvrdnutí, kedy prebehne termochemická reakcia a hmota vychladne, ju môžete jemne vybrať z formy a nechať dotvrdiť na stole.

Ako na terrazzo efekt? Hravo!

Uchvátili vás najnovšie trendy pri výrobe bytových dekorácií a chcete si ich tiež vyskúšať? Tak to ste tu správne! Mrkneme sa na jednoduché postupy, ako na tieto efekty vyzrieť. V tomto článku sa pozrieme na terrazzo efekt alebo na mozaiku.

Ako na terrazzo efekt? Hravo!

Ak vás terrazzo uchvátilo rovnako ako nás, poďte si ho vyskúšať. Nie je na ňom nič zložité a za pár hodín máte originálne dekorácie hotové. Čaká nás výroba farebných chipsov, odlievanie aj brúsenie. S naším tajným tipom ale bude brúsenie hračka! Pripravení?

Fáza 1 - príprava chipsov

Túto „patláciu a lámaciu“ fázu máme veľmi radi. Je krásne upokojujúce, a navyše nie je potrebný žiadny špeciálny um. Proste sa na nej vybláznite.

Pripravte si pracovnú plochu a všetko, čo budete pri výrobe potrebovať. Čo je potrebné mať pripravené už vieme z nášho článku "Ako pracovať s minerálnou živicou NatuResin?".

Namiešajte si potrebné množstvo minerálnej živice, zafarbite ju av tenkej vrstve ju rozprestrite na papier na pečenie, alebo inú nepriľnavú plochu. Pomôcť si môžete špachtľou alebo obyčajnou kuchynskou stierkou. Hmotu nechajte zatvrdnúť a pustite sa do lámania. Jednoducho ju odlepte od papiera na pečenie a roztlačte rukami. Tak jednoducho máte pripravené chipsy pre terrazzo! Skvelé, že?

Tip: Ak chcete mať po brúsení viditeľné len väčšie chipsy a nie aj farebný prášok, ktorý pri drvení nevyhnutne vznikne, stačí chipsy preosiať kuchynským sitkom. Prášok prepadne a zostanú len samotné chipsy.

Fáza 2 - miešame chipsy do hmoty a odlievame

Z nášho článku "Ako pracovať s minerálnou živicou NatuResin ?" už viete, ako by mala vyzerať pripravená pracovná plocha. Nebudeme sa teda zbytočne opakovať a ideme rovno do akcie!

Máme pripravené farebné chipsy. Čo ďalej?

Namiešame si NatuResin v množstve potrebnom pre formu. Táto nová namiešaná várka môže zostať v základnej bielej farbe, alebo ju môžete zafarbiť tak, aby vám ladila k farbe pripravených chipsov.

Chipsy do nej zamiešame a vlejeme do formy. S chipsmi nešetrite, len nech je namiešaná hmota poriadne plná chipsov a hustá. Podľa množstva použitých chipsov bude vyzerať aj výsledný výrobok. Nezabudnite po odliatí s formou trochu párkrát kliknúť, nech sa všetko usadí a vyženiete tak čo najviac bubliniek. Formu poklepávajte aj zo strán, prípadne vytvorte vibrácie na pracovnej podložke.

Tip: NatuResin minerálnu živicu ide po zatvrdnutí veľmi ľahko nadrviť aj z plastových miešacích kelímkov. Pokiaľ sa vám nepodarilo dostať z téglika úplne všetku hmotu, vždy ju po zatvrdnutí môžete nalámať a znovu spracovať pri tvorení terrazzo výrobkov.

Fáza 3 - brúsim, brúsiš, brúsime

Po vytvrdnutí hmoty výrobok brúsime s pomocou brúsnych papierov. Osvedčilo sa nám brúsenie pod vodou najskôr hrubším brúsnym papierom so zrnitosťou 320 alebo podobne hrubým. Brúsime krúživými pohybmi, aby sme do výrobku nenarobili škrabance. Brúsime tak dlho, pokiaľ nie sú vidieť naše farebné chipsy ukryté pod vrstvičkou neofarbenej hmoty. Potom ešte raz zbrúsime vyššou zrnitosťou papiera cca 1000 alebo podobne hrubou, aby sme zahladili hrubší povrch po predchádzajúcom brúsnom papieri.

Tip: Brúsenie je pre vás strašiak a nechcete sa kvôli nemu púšťať do výroby? To by ale bola chyba, pretože si brúsenie môžete oveľa uľahčiť. Po úplnom vytvrdnutí hmoty za zhruba 1-2 dni je hmota veľmi tvrdá a je ťažké ju brúsiť. Čo s tým? Nič jednoduchšie ako výrobok na pár hodín namočiť do vody. Po namočení sa bude oveľa lepšie brúsiť a pôjde vám to raz dva!

Pre skúsenejších odporúčame brúsiť už chvíľu po vybratí z formy. Výrobok je ale stále celkom krehký, musíte teda dávať pozor na jeho prípadné rozlomenie alebo poškodenie.

Fáza 4 - máme hotovo!

A je to! Vidíte, aké ľahké to bolo. Pokiaľ chcete, môžete výsledný výrobok zalakovať akýmkoľvek matným transparentným lakom. Výrobok tak bude viac odolný okolitým vplyvom.

Ako pracovať s minerálnou živicou NatuResin

Práca s NatuResin je zábavná a ku všetkému jednoduchá! Stačí dodržať pár jednoduchých pravidiel a môžete sa tešiť na krásne výrobky. V tomto článku si vysvetlíme, ako si najlepšie pripraviť pracovné miesto, ako kreatívnu hmotu zafarbiť a kedy sa môžeme radovať z hotového výrobku.

Ideme na to!

Príprava pracovného miesta a pomôcok

Pred samotným miešaním zložiek si pripravíme všetko, čo budeme potrebovať. Jedine tak budeme mať pokoj na samotné odlievanie. Určite nechceme po zmiešaní mrhať drahocenným časom pri hľadaní farbičiek alebo foriem. Na spracovanie zmiešanej hmoty síce máme niekoľko minút, tie ale rýchlo utečú, keď budeme hľadať a nebudeme pripravení.

Potrebujeme:

  • podložku na pracovnú plochu, napríklad papier na pečenie alebo zmršťovaciu fóliu
  • digitálnu váhu
  • tégliky
  • špachtľa
  • farby určené na farbenie minerálnej živice NatuResin
  • silikónové formy
  • vodu
  • minerálnu živicu NatuResin

S pomocou vodováhy sa uistite, že máte pracovnú plochu v rovine. Radšej buďte vopred pripravení, dorovnávanie roviny totiž môže byť po odliatí do foriem zložitá disciplína. Hoci minerálna živica nepriľne k pracovnej ploche tak dôkladne, ako epoxidová živica, rovnako odporúčame pracovnú plochu zakryť napríklad papierom na pečenie a vyhnúť sa tak prípadnému upratovaniu.

Na podložku si pripravte silikové formy nielen na výrobky, ktoré chcete vyrobiť, ale aj nejakú tú menšiu formičku naviac na prípadné zvyšky. Nemáte formičku navyše? Nevadí! Pokiaľ vám namiešaná hmota zostane, nalejte ju v tenkej vrstve na papier na pečenie. Po vytvrdnutí ju nalámete a použijete pri vytváraní mozaiky alebo tzv. terrazzo efektu.

Ďalej si pripravte farby, ktoré budete chcieť použiť. Základná farba neofarbenej hmoty je biela, hoci nie úplne žiarivo biela. Mohlo by sa zdať, že hmotu môžete zafarbiť akoukoľvek dostupnou farbou, ale nie je to tak. Minerálna živica je z podstaty nepriehľadná a na rozdiel od epoxidovej živice sa tak ľahko neprefarbuje. Prefarbenie len tak možné iba farbami s vysokou pigmentáciou, ktoré sú pre túto hmotu overené a ktoré nájdete v našej ponuke. Výsledkom sú príjemné, pastelové odtiene.

Pripravte si tiež tégliky a špachtle a natočte si vodu do ľubovoľnej nádoby. Nádoba na vodu by mala ideálne mať zobáčik, aby sa dala nalievať s presnosťou na gramy.

Všetko pripravené? Ideme na to!

Do stredu váhy umiestnite kelímok a váhu vynulujte. Téglik musí byť dostatočne veľký, aby ste v ňom pohodlne zmiešali obe zložky.
NatuResin miešame v pomere 100:27, to znamená 100 gramov prášku a 27 gramov vody. Nedodržanie pomeru môže mať za následok zníženie pevnosti, pomalšie tvrdnutie a zníženú životnosť výrobku.

Ideálne prostredie na miešanie je teplota prostredia, hmoty a vody cca 20 °C. Prostredie by tiež nemalo byť vystavené priamemu slnku, ani mať nadmernú vlhkosť vzduchu (cca nad 40 % vzdušnej vlhkosti).

Miešací téglik musí byť suchý a čistý. Odvážte si zvlášť vodu a zvlášť suchú zložku.

Vždy pridávame suchú zložku do vody, nie naopak. Vyhnete sa tak nepremiešanému prášku v záhyboch miešacej nádoby. Za stáleho miešania pridávame postupne suchú zložku, kým sa obe zložky úplne nespoja a zmes nebude tekutá a bez hrudiek.

Po zmiešaní oboch zložiek môžete pridať farbu z radu COLORFUN. Farbu odporúčame pridávať v maximálnom množstve cca 2% z celkovej hmotnosti namiešanej odlievacej hmoty.

Na prefarbenie skvele fungujú aj farby z radu Dye Solution, alkoholové atramenty a metalické prášky z našej ponuky. Nezabudnite však, že po zmiešaní s NatuResin si metalické práškové farby síce zachovajú svoju farbu, nezachovajú si ale svoj metalický nádych.

Koľko mám času na spracovanie?

Doba spracovateľnosti je cca 12 – 15 minút. S odlievaním však neotáľajte, vo väčšom zmiešanom množstve av závislosti od teploty hmoty i okolia môže hmota zrieť rýchlejšie.

A čo bublinky? Ako sa ich zbavím?

Naplnenú formu ľahko poklepávajte zo strán, prípadne vytvorte vibrácie na podložke. Podporíte tak uvoľnenie vzduchových bublín zo zmesi, ktoré vznikajú pri jej miešaní.

Za ako dlho môžem výrobok vybrať z formy?

Na výrobok nemusíte dlho čakať, do 40-60 minút ho môžete vybrať z formy. Pri zrení sa hmota vďaka termochemickej reakcii zahreje a potom začne chladnúť. Keď je odliatok studený, môžete ho z formy veľmi opatrne vybrať. Pokiaľ ale máte členitú formu, alebo formu s tenkými časťami, odporúčame nechať NatuResin viac dozrieť a až potom vybrať výrobok z formy. Táto kreatívna hmota totiž tuhne rýchlo, dostatočne na vybratie z formy, proces tuhnutia však pokračuje ešte niekoľko hodín, počas ktorých sa dokonale vytvrdí.

Kedy zlomiť výrobok, keď chcem druhú polovicu zaliať epoxidovou živicou?

Výrobok odporúčame zlomiť vo chvíli, keď ho vyberiete z formy, respektíve krátko po vytvrdnutí. Neskôr by to bolo veľmi ťažké, za niekoľko hodín sa totiž hmota dokonale vytvrdí a nie je jej vôbec ľahké rozlomiť.

Chcete si prečítať niečo o tom, ako spojiť minerálnu a epoxidovú živicu? Prichystali sme pre vás na túto tému článok. Kliknite naň tu.

Tip: Neviete, aké množstvo odlievacej hmoty NatuResin budete potrebovať do vašich foriem? Pred odlievaním si odvážte, koľko vody sa zmestí do vybranej formy. Túto hmotnosť vynásobte hodnotou 1,5 a máte približnú hmotnosť suchej zložky potrebnú na vytvorenie vášho originálneho výrobku.

Prečo mi zostal výrobok zo živice pružný?

Zostala vám živica po uplynutí doby na vytvrdenie pružná? Príčin tohto javu môže byť hneď niekoľko. Poďme sa na ne pozrieť.

Zlý pomer zložiek A a B

Nesprávny pomer zložiek A a B je najčastejším vinníkom pružného výrobku zo živice. Epoxidovú živicu je veľmi dôležité odvážiť podľa presne daného pomeru na jej prebale. Nezabudnite, že pomer je hmotnosťou, odmeriavanie mililitrov v miešacích nádobách nie je prípustné. Dávajte tiež pozor na to, či máte dobre kalibrovanú váhu a má nové batérie. Váha, ktorá vám v minulosti spadla na zem alebo ktorá nemá novšie batérie s veľkou pravdepodobnosťou nebude vážiť tak presne, ako je to pre živicu potrebné.

Zlé miešanie

Môže sa stať, že pokiaľ živicu nesprávne zamiešate, zostane celý odliatok alebo jeho časť gumová. Živica musí byť dôkladne premiešavaná po dobu niekoľkých minút. Materiál sa musí zoškrabávať zo strán a dna nádoby a musí byť znovu intenzívne premiešaný v smere aj proti smeru hodinových ručičiek. Po zmiešaní sa odporúča preliať živicu do inej, čistej nádoby a znovu ju premiešať. Jedine dvojitým miešaním dosiahnete perfektne namiešanú živicu.

Zaliatie nevysušených kvetov

Voda, ktorú živé kvety obsahujú, môže negatívne ovplyvniť tuhnúce procesy. Nielen, že živica môže vyvrieť, ale tiež môže v dôsledku pôsobenia vody zostať pružná. To platí pre všetky materiály obsahujúce vodu

Použitie akrylových alebo olejových farieb

Tieto farby nie sú na použitie so živicou vhodné. Vzhľadom k obsiahnutej vode (akrylovej) a separačných látok (olejovej) živice v lepšom prípade nevytvrdne správne, v horšom dôjde k exotermickej reakcii.

Zlá teplota hmoty a okolia

Živica potrebuje pre svoje vytvrdzovanie správnu teplotu ako oboch zložiek, tak okolia, v ktorom vytvrdzuje. Táto teplota je uvedená pri každej živici. Pokiaľ nie je teplota dodržaná, môže byť výsledkom pružný, alebo nesprávne vytvrdený výrobok.

Použitie príliš veľkého množstva farbiva

Pri každom farbive uvádzame jeho maximálne množstvo, ktoré smiete do živice použiť. Pokiaľ toto množstvo prekročíte, živica nevytvrdne správne a výrobok môže zostať pružný, alebo rovno tekutý.

Použitie živíc, ktoré nie sú určené na ploché liatie

Niektoré živice môžu byť chvíľu pružné z toho dôvodu, že boli naliate v tenkej vrstve. Pokiaľ odlievate v tenkej vrstve, uistite sa prosím, že je také odlievanie u vybranej živice možné. Vždy je dôležité sa v popise produktu uistiť, že je vybraná živica vhodná pre vami zamýšľaný výrobok.

Ak sa vám podarilo vytvoriť pružný výrobok, tak už bohužiaľ nie je možná náprava. Pokiaľ ale budete do budúcna dodržiavať vyššie uvedené rady, určite sa vám nabudúce podarí dokonalý odliatok!

Tabuľka s výpočtami hmotností živice

Netrápte sa výpočtom množstva živice a tvrdidla, ktoré potrebujete na dosiahnutie požadovanej hmotnosti. Výpočty sme urobili za vás a nájdete ich v tejto tabuľke alebo použite vytlačenú tabuľku, ktorú dodávame na zadnej strane technického listu dodávaného s každou epoxidovou živicou.

Ako sa orientovať v tabuľke?

1) Vyberte stĺpec s názvom živice, ktorú ste si zakúpili.

2) V stĺpci "celkom" nájdite množstvo, ktoré chcete mať namiešané.

3) V tom istom riadku, kde ste vybrali celkové množstvo, nájdete uvedené v gramoch, koľko potrebujete zložky A a koľko zložky B.

Na čo si dať pozor?

Dávajte pozor, aby ste namiešali množstvo pre vašu živicu. Každá živica má iný pomer miešania a vy sa musíte držať toho správneho.

Sušenie kvetín a ďalšie ozdoby do živice

Ak sa chystáte zalievať rastliny, drevo alebo iné prírodné materiály v živici, nezabudnite na jedno z hlavných pravidiel - voda ani vlhkosť do živice nepatria. Mokré alebo vlhké predmety budú reagovať so živicou, ktorá začne rýchlejšie vytvrdzovať a môže sa stať, že nechtiac dôjde k exotermickej reakcii alebo napríklad k nevzhľadnému bielemu filmu podobnému plesni, ktorý sa objavuje okolo zle vysušených prírodných materiálov.

Ako dlho sušiť kvety pred zaliatím živicou?

Kvety a rastliny sušte najmenej dva až tri týždne, celé kvety aj dlhšie. Môžete sušiť v knihách alebo v silikagéle, ktorý absorbuje vlhkosť. Niektoré rastliny si po vysušení a zaliatí živicou nezachovajú svoju farbu, takže musíte vyskúšať, čo vydrží.

Ako sa musí drevo sušiť?

Ak drevo zalievate, platia rovnaké pravidlá ako pre kvety. Vlhkosť dreva musí byť naozaj nízka, približne 5 % alebo menej. V opačnom prípade bude drevo časom naďalej vysychať a oddeľovať sa od živice alebo napätie spôsobené vysychaním spôsobí, že sa výrobok zlomí.

Odporúča sa nechať drevo sušiť v profesionálnych sušiarňach, v domácich podmienkach trvá roky, kým drevo vyschne, a to len v ideálnych podmienkach. Existuje však skratka, drevo si môžete zaobstarať v špecializovaných predajniach, ktoré zaručia jeho vlhkosť.

Kde kúpiť sušené kvety?

Sušené kvety na živicu si môžete kúpiť v Resin Studio, určite si vyberiete z našej širokej ponuky.

Môžem zalievať stabilizované kvety v živici?

Áno, ale musíte počítať s tým, že živica môže uvoľniť trochu farby v dôsledku ich napustenia. Preto odporúčame, aby ste kvet najprv natreli základnou vrstvou živice a potom celý kvet zaliali.

Čo s kameňmi a inými materiálmi?

V prípade iných výplní, ako sú kamienky, ozdoby, piesok a trblietky, je tiež dôležité, aby boli dokonale suché. Všetky živicové dekorácie v našom sortimente sú pripravené na okamžité použitie.

Existujú nejaké výnimky?

Samozrejme, aj tu platí, že výnimky potvrdzujú pravidlo a môže sa stať, že ani po zaliatí čerstvých rastlín, motýlích krídel, listov a iných prírodných materiálov sa nestretnete s problémami a rastliny nestratia svoju farbu ani po čase. Vo väčšine prípadov však konzervovanie v živici nezabráni hnilobe a rozkladu živého tkaniva, ktoré do živice umiestnite.

Experimentujte, skúšajte a nebojte sa preskúmať všetky druhy dekorácií, ktoré majú potenciál vyzerať v živici krásne!

Zoznámte sa s fotomotívmi pre prácu s živicou

V Resin Studiu radi objavujeme nové spôsoby tvorenia so živicou a oceňujeme šikovných výrobcov, ktorí vytvárajú ďalšie možnosti, ako tvorbu ozvláštniť. Dovoľte nám preto predstaviť fotomotívy od Andrey Seidelovej, ktoré posunú vašu šperkársku výrobu zase o kus ďalej. Poďte sa s nami pozrieť foto motívom na zúbok a nechajte sa nimi očariť rovnako, ako my.

Čo sú fotomotívy?

Jednoducho ide o grafické motívy vytlačené na kvalitnom fotopapieri, ktoré použijete do lôžok na výrobu šperkov zo živice. V čom ale tkvie ich genialita? Bez práce, znalosti grafiky, vymýšľania, premeriavania a vyberania vhodného fotopapiera máte stovky motívov na striebornom podnose. Stačí si totiž vybrať motív, ktorý sa vám páči a za skutočne nízku cenu sa vaše možnosti tvorby mnohonásobne rozšíria. Napadlo vás, že by ste radi použili vlastný motív? Ani to nie je problém, zákazkovú výrobu totiž Andrea zvláda tiež. Môžete si napríklad nechať vyrobiť motív z vašich fotiek a vyrobiť si tak šperk priamo s fotografiou vašej rodiny, priateľov, atď. A asi nemusíme ani dodávať, že sú motívy vyrábané tak, aby sa presne zmestili do všetkých možných veľkostí predávaných lôžok.

Univerzálne fotomotívy pre každého

Či už s výrobou šperkov v lôžku začínate, alebo chcete výrobu ozvláštniť a rozšíriť, fotomotívy si zamilujete. Vďaka rozmanitým vzorom a obrázkom sa trafíte do vkusu nielen sebe, ale aj ďalším ľuďom, ktorých treba plánovať obdarovať vlastnoručným výrobkom. A pokiaľ šperky zo živice predávate, bez väčšej námahy rozšírite svoje portfólio a pravdepodobnosť, že oslovíte väčšie množstvo zákazníkov.

Akú živicu použiť?

Na prácu s fotomotívmi odporúčame živicu, ktorá je odolná voči žltnutiu a vytvára krásny povrch. Z našej ponuky sme pre vás vybrali hneď dve živice, a to živicu Fluid a živicu Glass, ktoré sú veľmi obľúbené práve na výrobu šperkov. Vlepte motív do lôžka (vodou riediteľné lepidlo - najlepšie určené na decoupage), nechajte zaschnúť, nalejte živicu a vytvorte s ňou menší kopček nad úroveň lôžka. A krásny šperk je na svete!

Na nič nečakajte a mrknite sa k pani Andree na jej obchod na Fler. A nezabudnite sa s nami podeliť o fotky svojich výrobkov v našej FB skupine Tvorenie zo živice!

Ako vyrobiť darček pre mamičku

Pre mamičku sa snažíme vždy vyberať darček veľmi starostlivo a s láskou tak, aby sme jej urobili čo najväčšiu radosť, či už sa jedná o darček k narodeninám, sviatku, ku Dňu matiek, na Vianoce, či len tak pre radosť alebo ako poďakovanie za všetko, čo pre nás mamička robí.

Veľkú radosť mávajú mamičky predovšetkým z vlastnoručne vyrobených darčekov, z ktorých je zrejmé, že sme si s výberom darčeka a následne jeho vytvorením, dali záležať. Vlastnoručne vyrobený darček určite vykúzli na mamičkinej tvári úsmev a radosť.

Vynikajúcim materiálom na výrobu takého darčeka môže byť napríklad epoxidová živica, známa tiež ako epoxid, odlievacia alebo krištáľová živica. Je možné z nej vyrobiť prakticky akýkoľvek výrobok, ktorý sa hodí ako originálny, nevšedný darček a mamičku určite veľmi poteší. Môžete vyrobiť napríklad šperky z krištáľovej živice, do ktorých môžete zaliať mamičkine obľúbené kvety, či fotografiu, alebo ďalšie malé obľúbené drobnosti podľa vlastnej fantázie.

Výroba šperkov z krištáľovej živice sa stáva čoraz viac populárnou, jednak preto, že touto technológiou možno vytvoriť naozaj unikátne výrobky v podobe spomínaných šperkov, alebo príveskov, náramkov, náušníc, dekoratívnych brošní, či kľúčeniek, ale aj preto, že táto činnosť nie je nijako zložitá, a môžu sa jej venovať aj menej zruční jedinci. Ak ste naopak tvorivý typ, potom sa vám v tomto obore otvára široká škála možností na tvorbu množstva zaujímavých a originálnych produktov.

Na trhu je k dostaniu viac druhov krištáľovej živice, z ktorých každá má svoje špecifické vlastnosti. Pokiaľ sa rozhodnete vytvoriť pre mamičku darček zo živice, do ktorej budete chcieť zaliať sušené kvety, potom je ideálne použiť krištáľovú živicu, ktorá imituje sklo. Tá je používaná najčastejšie na silnejšie odliatky a tiež na väčšie šperky, či dekorácie.

Krištáľovú živicu je možné taktiež farbiť, vďaka špeciálnym pigmentom. Tieto pigmenty do epoxidu umožnia živicu zostať transparentné, pričom jej dodajú odtieň zvolenej farby. Pokiaľ zvolíme výrobu šperkov zo živice, ktorá je perleťovo zafarbená, je možné použiť namiesto tekutých farieb perleťovej práškovej farby. Pri práci so živicou sa rozhodne fantázii medze nekladú. Je možné vyberať zo širokej škály farieb a pracovať aj s nepreberným množstvom tvarov.

Môžeme pre mamičku vybrané predmety zalievať do špeciálnych bižutérnych lôžok alebo rôznych rámčekov, ktoré majú rozmanité tvary. Tým môžu vznikať napríklad nádherné prívesky na krk, amulety, prstienky alebo náušnice. Krásnym darčekom pre mamičku by určite bol napríklad talizman pre šťastie v podobe zaliateho štvorlístka do krištáľovej živice.

Na výrobu darčekov je možné využiť špeciálne silikónové formy, majúce rozličné tvary i rôznorodé motívy.

Dôležité je venovať pozornosť výberu živice. Každá epoxidová živica nie je vhodná na všetky výrobky. Rozmyslite si najskôr, aký darček budete mamičke vyrábať a podľa toho vyberte živicu. Vhodným pomocníkom pre podarený darček pre mamičku je sada na výrobu šperkov zo živice, ktorá už obsahuje správnu živicu, silikónové formy a farby do živice.

Ako zafarbiť sušené kvety do živice

Pokiaľ vás zaujíma, ako vrátiť sušeným kvetom ich pôvodnú farbu, sýtosť ich prirodzených odtieňov, či hodláte farbením týchto kvetov podčiarknuť ich nádheru, potom je tento článok určený práve vám.

Ponúkneme vám tu niekoľko tipov, ako zafarbiť sušené kvety do živice. Jednou z možností je použitie chlórovej vody, kedy na 1 kg chlórového vápna, použijeme 2 litre vody. Do tohto roztoku ponoríme na niekoľko minút suché rastliny, ktoré následne opláchneme vodou a usušíme. Na farbenie potom môžeme použiť napríklad liehové moridlá, určené na drevo v pomere 1:1, alebo farebné roztoky. Sušené kvety môžeme buď máčať, alebo potierať štetcom. Pokiaľ zvolíme techniku ponorenia do roztoku s farbou, čo je používanejší spôsob, potom je potrebné po ponorení do farbiaceho roztoku nechať odkvapkať prebytočnú farbiacu tekutinu, kvety opláchnuť vodou a usušiť.

Ďalším variantom, ktorý je možné použiť sú rôzne farebné spreje na sušené kvety. Táto metóda je vhodná skôr na farbenie menšieho množstva kvetov, hlavne z dôvodu vyšších cien týchto sprejov. Tento spôsob farbenia sa prevažne vykonáva až počas viazačskej práce. Sprejov, určených na farbenie rastlín, sa na slovenskom trhu nachádza nepreberné množstvo, a rozhodne ich z čoho vyberať. Tu je ešte potrebné upozorniť, že pri práci so sprejom je lepšie používať ochranné rukavice av miestnosti, kde takto pracujete, dôkladne vetrať.

Vo väčšine prípadov sa rastliny farbia až potom, keď sa usušia. Niektoré rastliny sa však v suchom stave farbia veľmi ťažko, a je v tom prípade lepšie, farbiť ich čerstvé.

Farbiaci kúpeľ sa vykonáva podľa jednotlivých druhov sušených kvetov, a to buď za tepla, alebo za studena. Pre príklad – slamienky veľmi dobre znášajú teplý kúpeľ; oproti tomu smilky vyššej teploty znášajú zle. Podľa rôznych typov farieb je možné farbiace kúpele používať opakovane, alebo ich dokonca skladovať.

Je potrebné spomenúť, že skôr či neskôr sa môže prejaviť nestálosť farieb. Uvádza sa, že niektoré farby sa môžu vymývať na daždi, čím môže dôjsť dokonca aj k poškodeniu podkladu aranžovaných kvetín. Takou farbou môže byť napríklad farba pečiatková.

Na kvetoch či rastlinách s voskovým povrchom drží farba veľmi zle, a je teda nutné pred farbením ošetriť farbený materiál roztokom zmáčadla. Prakticky sa jedná o akýkoľvek prípravok na umývanie riadu, obsahujúci čistiace saponáty.

Na prípravu farbiaceho roztoku sa používajú najmä tieto farby:

 

  • Balakrylové farby


Riedi sa s vodou v pomere 1: 15. Pokiaľ potrebujeme získať sýtejší odtieň, je možné rastliny či kvety ponoriť do farby opakovane. Jednotlivé farby sa môžu vzájomne miešať, čím je možné získať požadovaný odtieň. Farby sú bežne dostupné buď v drogériách, alebo v predajniach Farby a laky.

 

  • Anilínové farby


Tu sa kúpeľ na farbenie vytvorí zmiešaním 100 gramov anilínovej farby s 5 litrami vody, 1 polievkovou lyžicou kyseliny octovej a 1 polievkovou lyžicou cukru. Počas farbenia je potrebné roztok udržať pri vriacej teplote. Tieto farby sú k dostaniu v papiernictve alebo kancelárskych potrebách.

 

  • Pečiatkové farby


Veľkou prednosťou týchto farieb je výborná krycia schopnosť. Naopak nevýhodou tu je veľmi obmedzená farebná škála. Riedi sa s vodou v pomere 1 : 5. Materiál zafarbený týmto spôsobom však nie je vhodný na použitie vo vonkajších priestoroch, pretože napríklad pri daždi dochádza k vymývaniu farieb.

 

  • Tónovacie farby Terno color

Tieto farby sa riedia pomerom 1: 5, podľa požadovaného odtieňa. Farby je možné zaobstarať v drogériách, predajniach Farby a laky, či v rôznych hobby marketoch.

 

  • Farby Flowerpaint


Táto farba sa vyznačuje ekologickou nezávadnosťou a je ju možné používať aj v potravinárstve. Farbiaci kúpeľ musí byť studený, ale rozpúšťanie sa vykonáva naopak v teplej vode. Táto farba sa riedi s vodou, a to v pomere 1:1 až 1:2.

 

  • Ostazinové farbivá


Tieto farby majú veľmi výborné vlastnosti. Základný roztok sa vytvorí zmiešaním 3 gramov práškovej farby, 7 gramov kryštalickej sódy a 1 litra vody. Kúpeľ by mal mať izbovú teplotu. Pokiaľ chceme docieliť svetlejšie odtiene, je možné farbiaci roztok zriediť viac vodou.

 

  • Egacidové či rybacidové farbivá


Prednosťou týchto farbív je možnosť vzájomného miešania, vďaka čomu je možné docieliť zaujímavé odtiene. Farby sa uchytia najlepšie na kvetoch či rastlinách v mierne kyslom prostredí. Z toho dôvodu sa odporúča do roztoku pridať aj trochu octu.

Občas sa môže stať, napríklad vplyvom zlej techniky sušenia, alebo nevhodným skladovaním, že sušené kvety zhnednú. Aj také kvety je možné pomocou farbenia zachrániť.

Zalievanie živých kvetov do živice sa neodporúča. Obsahujú vodu, ktorá živicu poškodí. Sušené kvety do živice sa predávajú už zafarbené, pokiaľ si teda chcete ušetriť prácu s ich farbením, môžete si ich kúpiť v špecializovaných obchodoch pre prácu so živicou.

Čo je polyresin?

Polyresín je jedným z druhov živice. Ide o umelý živicový materiál, ktorý obsahuje iba vodík a uhlík. Táto živica sa vyznačuje tým, že sa za tepla veľmi ľahko tvaruje a spracováva, a za studena je veľmi odolná proti vplyvom počasia aj mechanickému poškodeniu. To je tiež jedným z dôvodov, prečo sa polyresín využíva na miestach, kde je potrebné zohľadniť vplyv počasia, či vo vlhkom prostredí. Vďaka týmto špecifickým vlastnostiam býva polyresín často uprednostňovaný pred drevom, keramikou či plastmi. Polyresin dokáže veľmi skvele imitovať prírodné aj ďalšie materiály, ako je napríklad porcelán, keramika, drevo, pieskovec a podobne. S týmto materiálom je možné vytvárať aj veľmi precízne detaily. Do popredia záujmu sa teda polyresín dostáva práve na výrobu rôznych dekorácií, suvenírov, šperkov, sakrálnych predmetov ale napríklad aj záhradnej architektúry.

Vzhľadom na vyššie spomínanú odolnosť polyresínu voči poveternostným vplyvom, akými sú najmä dážď či mráz, ale aj UV žiarenie a tiež odolnosť voči mechanickému poškodeniu, môžeme polyresín používať aj v externých podmienkach. S polyresínom sa teda môžeme stretnúť na záhradách vo forme najrôznejších záhradných dekorácií, kvetináčov, sošiek alebo vonkajších záhradných fontán. Polyresinové fontány vedia skvele imitovať bridlicu či pieskovec. Fontány z polyresinu sa napríklad môžu uplatniť aj vo forme izbových fontán, kde môžu byť potrebné vytvorené v podobe starého pňa alebo vyplaveného dreva. Pokiaľ do polyresinových fontán vhodne zakomponujeme napríklad ľad svetla, vznikne unikátna dekorácia aj za tmy. Prírodný dizajn tohto materiálu dokáže pôsobiť skutočne veľmi vkusne.

Svoje využitie nachádza aj v kvalitnejších, drahších doskových hrách v podobe rôznych figúrok.

Z dôvodu uvedených vlastností polyresinu sa tiež hodí napríklad na vytváranie výrobkov, ktoré sa využívajú v kúpeľniach, ako sú rôzne kúpeľňové doplnky, či na toaletách, kde sa používajú na záchodové dosky, a podobne.

Vzhľadom na to, že pri odlievaní je možné vytvárať z polyresinu aj drobné detaily, používa sa táto živica často na imitáciu dreva, pieskovca i ďalších štruktúrovaných povrchov. Dokáže dokonca napodobňovať aj kameň. Svoje uplatnenie v tomto smere nájde aj v sochárstve, kedy umožňuje sochárom vytvárať drobné detaily aj na malých častiach, na rozdiel napríklad od sadry. Polyresín s kamenným povrchom vytvára veľmi obľúbenú úpravu nazývanú alabastrit, z ktorej je možné klasicky sochať. Tento materiál je biely, hladký a dobre farbiteľný, a používa sa na imitáciu mramoru. Výrobky vytvorené z tohto materiálu nepotrebujú žiadne ďalšie povrchové úpravy.

Polyresin farbený za tepla vytvorí prefarbený výrobok s lesklým povrchom. Oproti tomu farbením za studena sa dá docieliť akéhokoľvek vzhľadu, napríklad aj imitácia kovov.

Rozhodne sa dá teda povedať, že tento nevšedný a takmer nezničiteľný materiál dokáže mnohokrát predčiť aj tradičné materiály, ako napríklad drevo, plast či keramiku.